Bitkoinų įstatymas


NEW CRYPTO LAW - Explained

Pro Bitkoinas, eteris, laitkoinas ir kitos visame pasaulyje populiarėjančios kriptovaliutos. Šiandien jų neaplenkia nei venas naujienų kanalas, apie jas kalba nebe vien informacinių technologijų entuziastai, bet finansų profesionalai ir kiti investavimu ir naujovėmis besidomintys žmonės.

Pirmoji šalis pasaulyje legalizavo bitkoiną

Kai kurios taksi įmonės, restoranai ir parduotuvės jau priima atsiskaitymus kriptovaliuta. Teisininkai, bankininkai ir mokesčių tarnybos visame pasaulyje jau rimtai suka galvas, kaip teisiškai vertinti šį reiškinį ir kaip jį reguliuoti esamos teisinės bazės kontekste?

Bitkoinas angl. Bitcoin; BTC — kriptovaliuta, kuria keičiamasi decentralizuotu tinklu.

Ar kokiu nors būdu padedate Ukrainos žmonėms ištverti šalyje vykstantį karą?

Vyrauja nuomonė, kad bitkoinas yra de factokotiruojama valiuta. Šiai dienai jos galima įsigyti tiesiogiai iš kitų bitkoino turėtojų bei bitkoinų keityklose. Bitkoino sąskaita — tai simbolių eilutė, niekaip nesusieta su jos savininku valdytoju. Bitkoinų įstatymas privatųjį raktą, kas lemia bitkoino kainą galimybė kontroliuoti sąskaitą ir šiandien nėra žinomo būdo tam raktui atkurti.

Bitcoin kaip rasti

Jei bitkoinas yra nuosavybės teisės objektas, tai koks jis? Civilinis kodeksas CK, 1. Sutiksime, kad bitkoiną pavadinti daiktu, ypač teisininkui, liežuvis neapsiverstų — daiktais juk laikomi materialaus pasaulio dalykai. Tačiau jei tai ne daiktas — tai kas tuomet? Pats apibūdinimas kriptovaliuta lyg ir implikuotų, kad bitkoinas yra pinigas, tačiau pinigai, kaip civilinių teisių objektai, — tai Lietuvos ir kitų valstybių bankų išleidžiami banknotai, monetos ir lėšos sąskaitose, esantys teisėta atsiskaitymo priemonė CK 1.

bitkoinų įstatymas

Bitkoino neleidžia jokios valstybės bankas, ir bitkoinas gali būti atsiskaitymo priemonė tik tuomet, kai abi sandorio šalys su tuo sutinka.

Taigi, laikyti bitkoino pinigu kol kas neišeina. Kitas kandidatas — vertybinis popierius CK 1.

bitkoinų įstatymas

Vertybinis popierius, kaip civilinių teisių objektas, — tai dokumentas, patvirtinantis jį išleidusio asmens emitento įsipareigojimus šio dokumento turėtojui. Įstatymų numatytais atvejais leidžiami nematerialūs vertybiniai popieriai, kurie yra pažymimi įtraukiami į apskaitą vertybinių popierių sąskaitose. Ar gali būti bitkoinas nematerialiu vertybiniu popieriumi?

bitkoinų įstatymas

Ne, kadangi nematerialus vertybinis popierius gali egzistuoti tik įstatymo pagrindu, o bitkoino įstatymo nėra. Be to, bitkoino negalima prilyginti ir skaitmeniniam dokumentui, kadangi jame nėra visų būtinų vertybinio popieriaus atributų. Intuityviai peršasi išvada, kad bitkoinas — turtinė teisė.

bitkoinų įstatymas

CK sako 1. Tačiau prilyginti bitkoino intelektinės veiklos rezultatui CK 1. Bitkoinų įstatymas teisės gali būti perduodamos ir paveldimos.

 1. Bitkoinai: ką svarbu žinoti apie šią virtualią kriptovaliutą?
 2. Akcijos, susijusios su bitkoinais
 3. Kaip išimti kriptovaliutą kartu su monetų puodu, Sodo namas pasiliai Kėdainių r.

Bitkoiną galima perduoti, bet kaip galima bitkoiną paveldėti? Dar daugiau kyla klausimų, kai eina kalba apie kitų asmenų teises į tavo bitkoną, jei jau sutinkame, kad bitkoinas — tai turtas.

Štai pavydžiu ar galima į bitkoiną nukreipti išieškojimą?

„Bitcoin“ banko skyriai, „Crypto“ bankomatai arba naudokite „Western Union“ ir „Pay Commission“

Ar galima bitkoiną priteisti? Ar galima bitkoiną areštuoti?

bitkoinų įstatymas

Ar galima bitkoiną įkeisti? Bitkoino valdymas susiveda į bitkoino sąskaitos privataus rakto valdymą.

Investuoti į bitkoinų registraciją

Žinoma, bitkoino valdymą galima patikėti ir trečiajai šaliai — bitkoino keityklai, tačiau tuomet tai jau yra bitkoino pasaugos teisinis santykis, kuris iš esmės analogiškas aukso luito laikymui banko saugykloje, kur bitkoinas — aukso luitas, o keitykla — bankas.

Štai todėl teigiu, kad bitkoinas yra naujas civilinių teisinių santykių objektas — skaitmeninis daiktas.

Bitkoinas turi visus aukso deimanto ar kitokios naudingos žaliavos požymius, išskyrus materialią molekulinę formą: Bitkoinas — kilnojamas skaitmeninis daiktas. Jį galima perkelti iš vienos sąskaitos į kitą nepakeitus jo paskirties ir iš esmės nesumažinus jo vertės CK 4.

Bitkoinai Lietuvoje

Bitkoinas — rūšinis daiktas, jis neturi individualizuotų požymių, visi bitkoinai vienodi, vieną bitkoiną visiškai pakeičia kitas bitkoinas CK 4. Bitkoinas nesunaudojamas — nesunaudojamaisiais daiktais laikomi daiktai, kurie, naudojami pagal paskirtį, ilgą laiką iš esmės bitkoinų įstatymas savo vertės ir paskirties CK 4. Bitkoinas dalus — padalinus bitkoiną pusiau ar į daugiau dalių, jos nepraranda savo savybių ar paskirties CK 4.

Bitkoiną galima kaip ir aukso luitą paslėpti, kad į jį bitkoinų įstatymas galima efektyviai nukreipti išieškojimo, jį galima perduoti paveldėtojams tiesiogiai, net be testamento. Tačiau, kaip ir aukso luitą ar deimantą, norint jį panaudoti teisėtai, būtina pagrįsti jo įsigijimo teisėtumą. Pripažinus bitkoiną skaitmeniniu daiktu, išsispręstų dauguma su bitkoino apyvarta ir apmokestinimu susijusių klausimų.

 • Gavęs didžiosios daugumos pritarimą parlamente, Salvadoras priėmė savo bitkoinų įstatymą ir iš esmės tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri priėmė bitkoiną kaip teisėtą mokėjimo priemonę.
 • Bitkoinai: ką svarbu žinoti apie šią virtualią kriptovaliutą? | VVTAT
 • Ethereum operacijų laikas
 • J. Udris. Ar bitkoinas yra pirmas skaitmeninis daiktas? – Teisė profesionaliai
 • Kriptovaliutos - LRT
 • Bitcoin valiuta, kursas
 • Bitcoin palūkanų šakutė
 • El Salvador adopts Bitcoin as its legal currency, Bitcoin crashes | El Salvador

Akivaizdu, kad teisinės diskusijos bitkoinų įstatymas bitkoiną tik prasideda, ir mes išgvename naują technologinę revoliuciją, kuri gali sukurti visiškai naujo pobūdžio teisinius santykius, kaip tai jau nutiko ne kartą.