sausio 20 2017 0Comment

Kodėl verta rinktis namą?

Individualus namas suteikia kur kas daugiau laisvės ir privatumo negu gyvenimas daugiabučio narvelyje. Vis dėlto prieš nusprendžiant įsigyti namą verta pasverti visus tokio pasirinkimo pranašumus ir trūkumus.

Visų pirma individualus namas reiškia tai, kad turėsite daugiau privatumo ir erdvės. Kaimynų, įsikūrusių arčiau ar toliau, žinoma, neišvengsite, tačiau su jais taip dažnai, kaip gyvendami daugiabutyje, tikrai nesusidursite. Be to, kaimynų bus mažiau – ne kelios dešimtys vienoje laiptinėje, o tik keletas aplinkui. Jei įsigysite namą naujai statomoje gyvenvietėje, reta iš jų esti didesnė negu kelių dešimčių namų, tad veikiausiai visus, gyvenančius šalia, pažinosite.

Erdvė ir didesnė teritorija – žemės sklypas, kurį galima užsėti veja, pasodinti gėlių, sodą ar iškasti baseiną – dar vienas nenuginčijamas namo pliusas. Be to, name, vos pravėrę laukujes duris, iš karto pateksite į nuosavą kiemą. Svarbu ir tai, kad nuosavame name viską galima tvarkyti pagal savo poreikius ir pamiršti tokius daugiabučio nemalonumus kaip netvarkingi liftai ar pašto dėžutės, laiku neišvežamos šiukšlės, automobilių stovėjimo vietų ir vaikų žaidimo aikštelių trūkumas. Specialistai pažymi, kad individualiuosius namus įsigyja didesnes pajamas turintys asmenys, todėl bendravimo kultūra ir gyvenvietės priežiūros supratimas dažniausiai yra labai panašūs.

NAMO PLIUSAI

 1. Privatumas
 2. Mažai kaimynų
 3. Nuosava teritorija (žemė, gėlynai, sodas, žolė, baseinas)
 4. Saugumas
 5. Erdvės pojūtis

 

NAMO TRŪKUMAI

 1. Ilgesnės kelionės iš\į miestą
 2. Rūpesčiai dėl komunikacijų
 3. Rūpesčiai dėl infrastruktūros

 

Kam tinka ?

Individualusis namas – tinkama vieta gyventi jaunai šeimai, planuojančiai šeimos pagausėjimą, arba šeimai, jau turinčiai kiek vyresnių vaikų. Retai individualiuosius namus perka viengungiai ir žmonės, mėgstantys aktyvų gyvenimą mieste.

Lietuviai paprastai būstus įsigyja visam gyvenimui, todėl namas perkamas, kai gaunamos didesnės pajamos ir jau sukuriama šeima. Vakarų Europos šalyse gyventojai nėra tokie prisirišę prie vienos gyvenamosios vietos, ją keičia kas 5-10 metų pagal poreikius, tad dažniausiai pirmasis būstas būna nuomojamas ar įsigyjamas miesto centre, vėliau, sukūrus šeimą, keliamasi į erdvesnį butą, o namas užmiestyje perkamas paaugus vaikams. Jiems išvažiavus studijuoti, likę vieni tėvai paprastai erdvų namą iškeičia į mažesnį, skirtą dviem.

Specialistai pažymi, kad, jei leidžia pajamos, namą galima rinktis ir tik sukūrus šeimą, nes vaikams kur kas geriau ir saugiau augti nuosavame name, žaisti privačiame kieme.

Be to, namas, jei jį statomės patys, veikiausiai nenuvils kokybe – pasirinkus tinkamas medžiagas ir kvalifikuotus meistrus veikiausiai neteks skųstis dėl bėgančio stogo ar vėjo perpučiamų langų.

KADA VERTA RINKTIS NAMĄ?

 1. Kai žmogus pasirenka sėslesnį gyvenimo būdą,
 2. turi šeimą,
 3. nori ramybės, privatumo,
 4. turi pakankamai lėšų ir laiko rūpintis nuosavu namu.

Automobilis būtinas

Jei namą statotės ar įsigyjate toliau nuo miesto centro, o dirbate miesto centre, neišsiversite be automobilio. Dar patogiau, jei šeimoje du automobiliai. Reikia nepamiršti, kad važinėti ir daugiau sugaišti spūstyse teks, ypač jei pasirinkote populiarią vietą, kur privačių namų gyvenvietės dygsta viena po kitos ir ateityje plėsis toliau. Į retą toliau nuo miesto esančią gyvenvietę kursuoja patogus viešasis transportas, tad nuosavu automobiliu teks ir vaikus vežioti į darželį, mokyklą, įvairius būrelius. Įvertinti reikėtų ir tai, kad į užmiestyje esantį namą bus sunkiau atvykti auklei ar namų tvarkytojai, jei tokias samdysite.

Be to, atokesnėse gyvenvietėse rūpesčių gali kilti žiemą dėl laiku nenuvalytų ir neišvažiuojamų kelių. Kita vertus, susisiekimo nepatogumus atsveria neabejotinai švaresnis ir grynesnis užmiesčio oras.

Didesnės išlaidos

Namo ir buto eksportavimo išlaidos veikiausiai skirsis. Papildomos išlaidos įsigijus namą priklausys nuo paties namo ar gyvenvietės vietos. Jei namas kaime, tenka rūpintis kanalizacijos tvarkymu bei šiukšlių išvežimu, nėra gatvių apšvietimo, jei šildoma kietuoju kuru, tenka pasirūpinti malkomis. Jei namas modernioje gyvenvietėje, atsiranda išlaidų už gyvenvietės apsaugą, gatvių apšvietimą, teritorijos tvarkymą, reikia mokėti bendrijos mokesčius. Šie mokesčiai gyvenantiesiems privačiuose namuose dažniausiai didesni negu butų savininkams, nes gyvenvietėje įsikuria mažiau žmonių nei daugiabučiuose, o tenkantis plotas vienam žmogui yra didesnis. Kita vertus, kiek skirsis namo ar buto eksploatavimo išlaidos, labai priklauso nuo pasirinktos šildymo sistemos. Jeigu ji itin ekonomiška, mokesčių skirtumas nebus didelis. Be to, jei namą statotės patys, turėsite ir daugiau laisvės, kokį šilumos šaltinį pasirinkti – nuo malkų katilo iki novatoriško geoterminio šildymo.

Papildomų išlaidų gyvenant name atsiranda, nes reikia tvarkyti aplinką, laistyti ir pjauti žolę. Kita vertus, specialistai tvirtina, kad vienareikšmiškai pasakyti, jog namo išlaikymas kainuoja daugiau negu buto, negalima – viskas priklauso nuo žmonių gyvenimo būdo, pomėgių, išlaidumo.

Namo išlaikymas gali atsieiti tik šiek tiek daugiau negu buto, tačiau laiko namo priežiūrai neabejotinai reikės kur kas daugiau. Pradedant tuo, kad reikės šluoti takelius, vasarą pjauti ir laistyti žolę, žiemą – valyti sniegą. Žinoma, visiems šiems darbams atlikti galima samdytis tuo užsiimančius žmones ar bendroves, tačiau tada namo ir aplinkos priežiūros išlaidos dar labiau išaugs.

 

tvirtinamai

Write a Reply or Comment