lapkričio 01 2016 0Comment
namo statyba Vilniuje

Namo statyba: kaip neapsigauti?

Pradedant galvoti apie individualaus namo statybą kyla daugybė įvairiausių klausimų. Be viso to, tenka rasti žmogų ar komandą, kuri galėtų Jūsų svajonę paversti realybe, o čia ir prasideda sunkioji dalis – internete begalės piktų atsiliepimų, nusiskundimų, o kitose vietose apie tuos pačius statytojus daugybė pačių geriausių atsiliepimų, tad labai sunku nuspręsti, kas teisus, o kur nagus prikišo konkurentai.

Planas pirmoje vietoje

Pats pirmas darbas, kurį derėtų padaryti – susiplanuoti kaip daugmaž turi atrodyti Jūsų būstas. Namo statyba yra gana plati sąvoka, tad ir statytojai būna labiau gabūs vienoje, ar kitoje srityje. Pavyzdžiui, vieni jų kur kas kruopščiau ir kokybiškiau Jums gali suręsti klasikinį medinį namuką šlaitiniu stogu, kiti yra gabesni statant šiuolaikinius, modernios architektūros namus iš blokelių. Žinoma, galite kreiptis ir į auksarankius, kurie stato bet ką ir iš bet ko kokybiškai, bet juos atrasti ir įsitikinti jų darbų kokybe – dar sunkiau: girtis plačiomis galimybės moka daug kas, o iš tiesų kokybiškai atlikti savo darbus gali tik menka dalis statybininkų, kurių dauguma užimti ilgam laikui į priekį.

Turėdami viziją dėl savo būsimo namo galite dairytis į statybininkų atliktus darbus, įvertinti, ar jų rezultatai bent kiek bendro turi su Jūsų vizija ir jei atsiliepimai nėra vien tik negatyvūs – skambinkite, rašykite ar kaip kitaip susisiekite, gausite pasiūlymų dėl kainos, terminų, galbūt pastabų dėl savo pasirinkimo bei galėsite susitarti dėl realių darbų pradžios.

Saugumą garantuoja ir aiškus darbų sąrašas

Dauguma statybininkų vengia nurodyti konkrečiais kainas bei kas į tą kainą įeina. Tai jau ženklas, jog statybų metu Jūsų namas gali brangti ne vieną kartą, o planuoti galutinę kainą tik pradėjus darbus bus greičiausiai neįmanoma. Tai vienas darbas, tai kitas šiek tiek paaugo, o galutinė suma išsipučia tikrai nemenkai Pavyzdžiui 10% nuo namo statybų kainos gali sudaryti apynaujo ar visai naujo automobilio kainą. Žinoma, net ir konkrečios kainos gali pakilti dėl vienokių ar kitokių priežasčių, tačiau jos keičiasi tik esant išskirtinėms sąlygoms, o ne „kaip taisyklė“ ir kitimas retai kada būna drastiškas.

Turėdami konkretų planuojamų darbų sąrašą palyginkite jį su kitų pateikiamais sąrašais, peržvelkite ar nieko netrūksta, galbūt net pasikonsultuokite su kitais žmonėmis, kurie daugiau už Jus nusimano statybų srityje ar neseniai statėsi savo svajonių namą. Iš pastarųjų išgirsti patarimai gali būti labai naudingi ir įdomūs.

Greitai, kokybiškai ir pigiai?

Greitai, kokybiškai ir pigiai – tai tokios statybos, apie kurias svajoja dauguma. Per mėnesį pastatyti kokybišką namą labai sunku, tačiau įmanoma, jei turima pakankamai lėšų. Statyti kelis metus nori ne daug kas, tačiau daug ką atliekant savarankiškai ir ilgai ieškant idealiausių kainos ir kokybės santykiu medžiagų tikrai galima sutaupyti nemažą pinigų sumą, o renkantis pigiausias medžiagas ir mažiausią kainą pasiūliusių statybininkų komandą (ypač nemokant mokesčių) galima viską padaryti greitai ir pigiai, bet dėl kokybės vertėtų susirūpinti. Kaip matote, du iš trijų yra įmanoma, tad ką gi rinktis?

Mes Jums siūlome mąstyti racionaliai – namas yra ilgalaikė investicija, todėl pernelyg skubėti tikrai nevertėtų. Verčiau kurį laiką paieškoti laikino stogo virš galvos nei pasistatyti namą, kurį po kelerių metų reikės perstatyti ar bent jau pilnai rekonstruoti. Investuodami daugiau laiko galite tikėtis kur kas didesnės kokybės, o kartu ir paieškoti pigesnių alternatyvų vienai ar kitai medžiagai, šį bei tą galite pasidaryti ir savo rankomis, tad aukšta kokybė ir nedidelė kaina – realus sprendimas, bet tokiu atveju nereikėtų tikėtis, kad per tris vasaros mėnesius Jūsų kieme lygi pieva pavirs pilnai įrengtu namu Jūsų šeimai. Neapsigaukite – namo statyba žaibišku greičiu, super maža kaina ir nepriekaištinga kokybe yra tik graži pasaka. Būkite realistai ir pasverkite, kiek siūlymas yra įmanomas.

Kai dirba viena komanda

Vieniems žmonėms labiau patinka, kai dirba viena komanda, kiti principingai skirtingus darbus palieka skirtingoms specialistų grupėms. Ir vienas, ir kitas pasirinkimas gali turėti savų privalumų, tačiau samdant vieną komandą dažniausiai apsieinama pigiau.

Didelis pranašumas kreipiantis į vieną komandą, o ne kelias skirtingas, yra tai, jog sutaupoma daug laiko, kuris skiriamas paieškoms. Surasti, kas padarys Jums nuo pamatų iki stogo yra viena, o surasti, kas padarys stogą, kas sustatys sienas, kas pasirūpins perdangomis, kas atveš ir sumontuos langus, o kas duris, kas suręs stogo karkasą, o kas ant jo uždės stogo dangą – daug laiko. Be to, kai kurių smulkių darbų vykdytojų gali tekti ieškoti labai ilgai, nes mažai kas nori dėl smulkmenų vykti iki objekto. Taigi, samdydami vieną komandą, kuri gali pasiūlyti visus darbus ar bent jau kuri turi atskiriems darbams savo pažįstamus specialistus, tikrai sutaupysite laiko. Dėl pinigų jau kitas klausimas, gali būti visaip, ir pigiau, ir brangiau. Tai lyg loterija.

Jei vykdoma namo statyba Vilniuje, tai kelias brigadas rasti nėra labai sunku, tačiau jei planuojate statybas tolimesnėse vietovėse, išauga kaštai ir dėl transporto išlaidų, ypač jei reikia atsivežti sunkiasvorę techniką.

Privalumas samdant kelias skirtingas komandas gali būti jų profesionalumas, tačiau šią savybę reikia labai kruopščiai patikrinti, o tai gana sunku. Mąstant logiškai, siauros srities specialistai turėtų dirbti kokybiškiau, geriau išmanyti savo darbą, tačiau būna ir priešingai – visų galų meistrai padaro dešimteriopai geriau.

Dokumentai yra svarbu

Kaip bebūtų, būna įvairių situaciją, kurių išvengti gali nepavykti, bet sumažinti savo riziką galima. Vienas iš geriausių garantų – dokumentai. Visuomet atkreipkite dėmesį, ant kokių dokumentų pasirašinėjate. Taip pat būtina žymėti kiekvieną atsiskaitymą su dirbančia komanda, įsigytas medžiagas ar kitus tarpusavio veiksmus – taip galėsite užsitikrinti bent šiokią tokią apsaugą nuo sukčiaujančių. Nevertėtų taupyti laiko ir numoti ranka į sąskaitas, sutartis ar kitus dokumentus, nes vėliau tai gali grįžti su kaupu – dėl įvairių nesutarimų ginčus sprendžiant dokumentai yra privalomi, jei jų nebus, Jums negalės padėti niekas.

Namo statyba – sudėtingas ir ilgalaikis procesas, kuriame būsimo namo savininkui rekomenduojama dalyvauti pagal savo galimybes. Kuomet namo statyba Vilniuje yra netoli Jūsų gyvenamosios vietos tikrai nėra sunku bent kartą per dieną ar kas porą dienų užsukti į statybų aikštelę pabendrauti su dirbančiais specialistais, įvertinti darbų eigą, pastebėti ir pranešti apie norimus pokyčius, jei tokių atsiranda. Kiek sudėtingiau kai namo statyba vyksta toli nuo Jūsų buvimo vietos, tačiau verčiau sugaišti kiek daugiau laiko ir dažniau aplankyti statybvietę nei pavėluoti sureaguoti į netinkamą darbų kokybę ar kitas problemas. Žinoma, jei nieko nenutuokiate apie statybas, vertėtų pasikviesti kartu vykti ir labiau patyrusį žmogų ar bent jau žiūrėti būsimojo gyventojo akimis – Jūsų namas turi Jus džiuginti.

tvirtinamai

Write a Reply or Comment